Приключи първото посещение в Ars Electronica Electronica по програма „Еразъм+
Седем представители на екипа на Музейко участваха в първото обучение тип job shadowing в Ars Electronica Center в Линц, Австрия, реализирано по проект „Еразъм+“ KA1 – Образование за възрастни, № 2025-1-BG01-KA122-ADU-000334699. Първото посещение се проведе в периода 5–7 май 2026 г., предстои и втора група колеги да се включи в програмата през септември тази година.
Проектът е насочен към развиването на знания и практически умения за създаване на интерактивни образователни формати, които използват технологиите като инструмент за учене, участие и достъпност.
Основна цел е екипът на Музейко да се запознае с успешни международни практики и да проучи как иновативни решения могат да бъдат адаптирани и приложени в образователна среда за деца.
Важен аспект на обмена са уменията за използване на технологиите при създаването на нови интерактивни образователни формати. Именно затова Ars Electronica е избран като партньор в обучението – център с дългогодишен опит в създаването на преживявания, които съчетават наука, технологии, изкуство и активно участие на публиката.
В рамките на обучението екипът на Музейко изследва как технологии като виртуална и добавена реалност могат да превърнат ученето в активно преживяване. Подобни решения дават възможност децата да изследват научни теми по начин, който трудно би могъл да бъде постигнат в реална среда – чрез виртуални пътувания във времето, подводни експедиции, космически мисии или интерактивни научни сценарии.
Проектът поставя фокус и върху създаването на образователни формати, които реагират на детското участие. Чрез използване на сензори, интерактивни инсталации и адаптивни технологии могат да бъдат разработени преживявания, които се променят според действията на децата и ги превръщат в активни участници в процеса на учене.
Друг важен акцент е достъпността. Технологиите предоставят възможност образователното съдържание да бъде адаптирано към различни потребности и начини на възприемане. Интуитивни интерфейси, визуални и аудио елементи, както и приложения, съобразени с индивидуалните способности на децата, могат да подкрепят по-ефективното учене и да създават условия за участие на деца със специални образователни потребности, езикови бариери или различен социален и културен контекст.
Този подход е пряко свързан с мисията на Музейко – да създава среда, в която повече деца имат достъп до съвременни, вдъхновяващи и ангажиращи образователни преживявания.
Ars Electronica Center е сред водещите европейски центрове, които работят на пресечната точка между наука, технологии, изкуство и образование. В рамките на програмата колегите от Музейко се срещнаха с представители на музея и образователния отдел, участваха в специализирана обиколка на пространствата, посетиха демонстрации в емблематичното пространство Deep Space и се запознаха с различни образователни концепции и технологични решения.
Още в първия ден от посещението Deep Space се превръща в едно от най-впечатляващите преживявания за екипа на Музейко. Пространството съчетава мащабни визуализации, интерактивни технологии и нов подход към разказването на наука и създава усещане, че посетителят не просто наблюдава съдържанието, а участва в него.
Александра Димитрова, ръководител на образователния екип на Музейко, споделя:
„Deep Space не е просто впечатляваща технология. Там буквално влизаш в съдържанието и се превръщаш в част от научната история. Това е различен начин да преживееш ученето.“
За нея особено интересно е как подобна технология намира приложение извън музейната среда.
„Впечатли ме сътрудничеството с медицински университет и използването на пространството за работа по реални медицински случаи. Това показва колко широки могат да бъдат приложенията на подобни технологии.“
Наред с технологичните решения, обучението дава възможност на екипа да наблюдава и цялостната организация зад разработването на нови образователни формати.
Силвия Терзийска, която отговаря за партньорските проекти в Музейко, обръща внимание именно на начина, по който различни елементи работят заедно:
„Впечатли ни симбиозата между технологиите, екипа и начина на общуване с аудиторията. Всичко изглежда като част от една добре свързана система.“
Според нея особено ценен е и моделът за устойчиво развитие на идеи и партньорства:
„Интересно беше да видим работата на екипа Future Lab – структура, която мисли и разработва бъдещи проекти. Впечатляващо е как идеите преминават от концепция до реално приложение чрез дългосрочни партньорства с университети и научни организации.“
По време на срещите екипът на Музейко се запознава и с дългосрочната работа на Ars Electronica с детска аудитория. Центърът развива специализиран образователен департамент, който създава програми, изложби и пътуващи формати за различни възрастови групи. Това дава възможност не просто за отделни инициативи, а за устойчиво развитие на образователно съдържание и постоянен контакт с аудиторията.
Една от ключовите цели на проекта е именно развиването на интерактивни образователни формати, базирани на технологии и достъпни за различни групи деца, включително деца със специални образователни потребности. Новите технологични решения предоставят възможност за адаптиране на съдържанието към различни начини на възприемане и учене чрез визуални, звукови и интерактивни елементи.
Участието на екипа в програмата е още една стъпка към мисията на Музейко да създава съвременни, интерактивни и достъпни образователни преживявания за всички деца. Срещите, наблюденията и обменът на опит в рамките на проекта дават ценна основа за нови идеи, бъдещи партньорства и развитие на формати, които поставят любопитството и ученето в центъра на преживяването.
Проект: 2025-1-BG01-KA122-ADU-000334699
Програма: Erasmus+ KA1 – Образование за възрастни
Тип дейност: Job Shadowing – Ars Electronica Center, Линц, Австрия
Реализира се с финансовата подкрепа на Европейската комисия по програма „Еразъм+“. Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.